Ir trīs dažādi stomas veidi:

  • kolostomas,
  • ileostomas,
  • urostomas.

Ja Jums ir veikta kolostomas vai ileostomas operācija, tad šīs stomas nodrošina zarnu satura izvadīšanu no organisma. Urostoma nodrošina urīna izvadīšanu no organisma. Par katru stomas veidu ir jārūpējas nedaudz citādi, bet visu stomu aprūpē būtiskākais ir pareizi izvēlēta stomas sistēma (sīkāk sadaļā „Stomas aprūpes produkti”).

Lai labāk izprastu stomas veidus un to atšķirības, nepieciešams priekšstats par gremošanas sistēmas un urīnizvades sistēmas darbību.

Gremošanas sistēma nodrošina barības vielu pārstrādi un uzsūkšanos, kā arī izkārnījumu masas veidošanos un izkārnījumu izvadīšanu. Gremošanas sistēma sākas ar muti. Pa barības vadu uzņemtā barība nonāk kuņģī, kur gremošanas sulas šķeļ barību. Tālāk barība virzās pa tievo zarnu, kur barību šķeļ gan zarnu sula, gan gremošanas sulas, kuras izstrādā aizkuņģa dziedzeris un aknas. Pamazām notiek barības vielu uzsūkšanās. Tālāk – resnajā zarnā – notiek ūdens uzsūkšanās un veidojas fekāliju masa. Izkārnījumi nonāk taisnajā zarnā un no organisma tiek izvadīti caur anālo atveri.

gremosanas_sistema

Urīnizvades sistēma nodrošina urīna veidošanos un izvadīšanu no organisma. Urīnizvades sistēmu veido: nieres, urīnvadi, urīnpūslis un urīnizvadkanāls. Nieres nodrošina urīna veidošanos, tālāk urīns pa urīnvadiem nokļūst urīnpūslī, kur tas uzkrājas līdz brīdim, kad tiek izvadīts no organisma pa urīnizvadkanālu.

urinizvadkanali

Kolostoma

Kolostoma ir ķirurģiski izveidots atvērums vēdera priekšējā sienā, caur kuru daļa no resnās zarnas ir izvadīta ādas virspusē. Atkarībā no novietojuma izšķir četrus kolostomas veidus.

Augšupejošās zarnas kolostoma
augsupejosa

  • atrodas resnās zarnas augšupejošajā daļā,

  • izkārnījumi ir šķidri vai pusšķidri,

  • izkārnījumi ir piesātināti ar ādu kairinošiem gremošanas fermentiem.

Šķērszarnas kolostoma
skerszarna

  • atrodas resnās zarnas šķērsejošā daļā,

  • izkārnījumi ir šķidri vai daļēji formēti,

  • jo vairāk pa kreisi atrodas stoma, jo mazāks kairinošo gremošanas fermentu daudzums izkārnījumos.

Lejupejošā kolostoma
lejupejosa

  • atrodas resnās zarnas lejupejošā daļā,

  • izkārnījumi ir daļēji vai pilnīgi formēti, jo paspējusi uzsūkties liela daļa ūdens.

S-veida kolostoma
s-veida

  • atrodas resnās zarnas S-veida daļā,

  • izkārnījumiem ir izveidojusies normāla konsistence, jo ir uzsūcies ūdens.

Ileostoma

ileostomaIleostoma ir ķirurģiski izveidots atvērums vēdera priekšējā sienā, caur kuru daļa no tievās zarnas ir izvadīta ādas virspusē. Daudzos gadījumos stomas nēsātājiem ar ileostomu tiek izņemta resnā zarna, tās vietā ūdens un elektrolītu absorbciju daļēji veic tievā zarna. 

Vēdera izeja ileostomas nēsātājiem ir diezgan bieža, neregulāra (vairākas reizes dienā, parasti pēc ēdienreizēm). Izkārnījumi satur lielu gremošanas fermentu daudzumu un ir ādu kairinoši.

Urostoma


Urostoma ir ķirurģiski izveidots atvērums vēdera priekšējā sienā, caur kuru no organisma tiek izvadīts urīns. Ir divi urostomas operācijas veidi.

Mākslīgā urīnpūšļa izveidošana

maksligais_urinpuslisOperācijas laikā urīnpūslis tiek izgriezts un neliela daļa no tievās zarnas tiek izoperēta, lai to izmantotu kā urīnpūsli, – urīnvadi tiek pievienoti mākslīgajam urīnpūslim, kura viena daļa tiek izvadīta ādas virspusē, izveidojot stomu.

Urīnvada stoma

urinvada_stomaOperācijas laikā urīnpūslis tiek izoperēts un viens vai abi urīnvadi no nierēm tiek pārvirzīti uz vēdera priekšējo sienu, izveidojot atvērumu/atvērumus sānos. Šāda veida operācijas notiek ļoti reti.