eediensPārtika ir tikai viens no faktoriem, kas var ietekmēt stomas izeju. Nav striktu diētas priekšrakstu stomas nēsātājiem, un stomai nevajadzētu būt traucēklim gardas maltītes baudīšanai. Taču var būt vajadzīgs nedaudz laika, lai pielāgotos dzīvei ar stomu.

Šie padomi Jums varētu būt noderīgi:

  • ēdiet regulāri,
  • uzņemiet pietiekami daudz šķidruma,
  • labi sakošļājiet katru kumosu,
  • izbaudiet katru maltīti un mēģiniet par to neraizēties,
  • apspriedieties ar savu ģimenes ārstu par to, vai ir nepieciešams lietot kādus uztura bagātinātājus,
  • izmēģiniet jaunus produktus pa vienam un nelielā daudzumā, lai varētu novērtēt organisma reakciju uz tiem.

Noteikti apspriedieties ar savu ģimenes ārstu par to, vai Jums jāievēro kādi īpaši ierobežojumi, izvēloties pārtiku. Atkarībā no stomas veida, ir daži ieteikumi, kas jāņem vērā:

Tieši tāpat kā pirms operācijas reizēm Jums var rasties aizcietējumi vai caureja. Lai novērstu aizcietējumu rašanos, palieliniet uzņemto šķidruma un šķiedrvielu daudzumu.

Dzeriet daudz ūdens un augļu sulas – 6 līdz 8 glāzes dienā. Iekļaujiet savā uzturā daudz svaigu augļu un dārzeņu. Centieties ēst produktus, kas satur daudz šķiedrvielu, piemēram, pilngraudu maizi un graudaugu produktus.

Caureju var izraisīt daudzi faktori, piemēram, vīrusi, antibiotiku lietošana un dažādi medikamenti. Caureja var būt pazīme tam, ka Jūsu organismam ir grūtības pārstrādāt kādu no uzņemtajiem produktiem. Šādā gadījumā varat samazināt uzņemto šķiedrvielu daudzumu un izvēlēties produktus, kuri novērš caureju.

Centieties izvairīties no pārtikas, kas var radīt nepatīkamu aromātu, piemēram, olas, dažas garšvielas, zivis un sparģeļi. Tāpat varat nelietot pārtiku, kas pastiprina gāzu veidošanos, piemēram, alus, gāzēti dzērieni, piena produkti, sīpoli, gurķi, sēnes, pupas un kāposti. Atcerieties, ka gāzes pēc šādu produktu uzņemšanas veidosies tikai pēc apmēram sešām stundām.

Pēc stomas operācijas Jūsu organisms var citādi reaģēt uz dažādiem medikamentiem (arī tiem, ko lietojāt pirms operācijas), tādēļ pirms to lietošanas apspriedieties ar savu ģimenes ārstu.

Kad būsiet atlabis pēc operācijas, Jūs varēsiet pakāpeniski atgriezties pie ierastajiem ēšanas paradumiem, ja vien Jūsu ģimenes ārsts nenorādīs citādi.

Ņemiet vērā, ka produkti ar augstu šķiedrvielu saturu var radīt aizsprostojumus tievajā zarnā, kura ir diezgan šaura. Bieži vien mediķi iesaka pirmās 6 līdz 8 nedēļas pēc operācijas atturēties no šādu produktu lietošanas: selerija, popkorns, Ķīnas dārzeņi, kokosrieksti, svaigi ananāsi, kāpostu salāti, rozīnes (u.c. žāvēti augļi), sēnes, rieksti un sēklas, pupas, dārzeņu biezeņi.

Noteikti rūpīgi sakošļājiet pārtiku un dzeriet daudz šķidruma.

Vērsieties pie mediķa, ja Jums ir krampji, caureja, nelabums vai vemšana.

Urostomas nēsātājiem nav nepieciešama speciāla diēta. Lai izvairītos no infekcijām un urīnizvade notiktu normāli, nepieciešams izdzert vismaz 6 līdz 8 glāzes šķidruma katru dienu, ja vien Jūsu ģimenes ārsts nav norādījis citādi.

Daži pārtikas produkti var izraisīt pastiprinātu urīna smaku: sparģeļi, zivis, olas, alkohols, ziedkāposti, Briseles kāposti, siers (daži veidi), ceptas pupas, brokoļi, sīpoli, kāposti.

Urīna smaku samazina: paniņas, jogurts, pētersīļi.