apkampiensAtveseļošanās process ilgst pirmos trīs mēnešus pēc stomas operācijas. Šis ir ļoti nozīmīgs laiks, jo stomas nēsātājam jāapgūst jauni higiēnas paradumi. Ir svarīgi iemācīties stomu pareizi aprūpēt, lai turpmākā dzīve būtu pilnvērtīga, veselīga un mērķtiecīga.

Atgriešanās mājās var būt ļoti satraucoša, nomākts garastāvoklis var mīties ar aizkaitinājumu un dusmām, arī pirmā patstāvīgi veicamā maisiņa/pamatnes maiņa rada papildu trauksmi. Lūk, daži noderīgi padomi:

  • Esiet iecietīgs pats pret sevi! Būs sliktās un būs labās dienas, taču ar laiku ikdiena atgūs ierasto ritmu.

  • Runājiet – stāstiet par savām izjūtām saviem tuvākajiem. Izrunāšanās bieži uzlabo pašsajūtu.

  • Esiet aktīvs un uzturieties patīkamā kompānijā – varbūt laiks jaunam hobijam?

  • Izpaudieties radoši – daudziem cilvēkiem palīdz dzejas rakstīšana, gleznošana vai rokdarbi. Tas ir labs veids kā nomierināties un koncentrēt domas.

  • Esiet labi informēts – jo vairāk zināsiet par savu veselību, jo vieglāk būs pieņemt lēmumus un rīkoties.

  • Satiecieties ar citiem stomas nēsātājiem un viņu tuviniekiem – Jūs uzzināsiet par viņu pieredzi un varēsiet no tās mācīties.

  • Nomākts garastāvoklis, bezpalīdzības sajūta, skumjas, bezmiegs vai pārāk ilga gulēšana, apetītes zudums, vientulības sajūta – šīs var būt depresijas pazīmes, kas noteikti jāapspriež ar ģimenes ārstu vai sev tuvajiem līdzcilvēkiem.

  • Pēc operācijas un arī vēlāk ir ļoti svarīgi uzraudzīt stomas izskatu – stoma var mainīt gan izmēru, gan formu, un tas jāņem vērā, izvēloties un lietojot stomas maisiņus/pamatnes.

  • Mūsdienās stomas nēsātājiem pieejami ērti, neuzkrītoši un droši stomas maisiņi un pamatnes, kā arī dažādi līdzekļi peristomālās ādas kopšanai un aizsardzībai, smakas neitralizēšanai un papildu drošībai. Lai vieglāk noorientētos plašajā produktu klāstā, droši zvaniet „Linus Medical” speciālistiem (bezmaksas tālrunis 8000 53 33) – Jums palīdzēs izvēlēties nepieciešamos produktus, kā arī informēs par to, vai šie produkti ir iekļauti Kompensējamo zāļu sarakstā. Jūs varat apmeklēt „Linus Medical” rīkotās konsultācijas stomas nēsātājiem vai arī vienoties par individuālu konsultāciju ar speciālistu.

Ir jautājumi, kas rodas gandrīz katram stomas nēsātājam. Šeit varēsiet izlasīt atbildes uz biežāk uzdotajiem:

Vai es drīkstu turpināt nodarboties ar iemīļoto sporta veidu un fiziskām aktivitātēm kopumā?

Jūs drīkstat un Jums ir jābūt fiziski aktīvam! Ar Jūsu ķirurga vai ģimenes ārsta atļauju Jūs varat nodarboties ar tām pašām sportiskajām aktivitātēm, kuras Jums patika pirms operācijas. Taču jābūt uzmanīgam, ja nodarbojaties ar tādiem sporta veidiem kā bokss, dažādas cīņas, futbols, jo tie var būt traumatiski. Noteikti apspriedieties ar mediķi pirms treniņu atsākšanas!

Vai man jāuztraucas par noplūdēm no stomas maisiņa?

Stomas maisiņi tiek ražoti tā, lai pēc iespējas samazinātu noplūžu risku. Ja Jūs regulāri nomainīsiet maisiņu, kā arī pareizi to uzliksiet, tad noplūžu risks būs minimāls.

Vai manam stomas maisiņam nebūs nepatīkama smaka?

Stomas maisiņu izgatavošanai izmantotais materiāls tiek izstrādāts tā, lai novērstu smakas izdalīšanos. Maisiņos ir iestrādāti speciāli filtri, kas palīdz regulēt gāzu izdalīšanos. Taču ir vairāki veidi, kā papildus nodrošināties pret nepatīkamu aromātu: izvairieties no pārtikas produktiem, kas veicina gāzu veidošanos un pastiprina smaku; izmantojiet speciālus stomas aprūpes produktus smakas neitralizēšanai. Atcerieties, ka ikvienam cilvēkam dažkārt veidojas gāzes, tas nav nekas apkaunojošs – neļaujiet tam sabojāt savu dienu!

Vai man drīkst būt seksuālas attiecības?

Tas, ka Jums ir stoma, nenozīmē, ka intīmas attiecības ir tabu. Pilnvērtīgas intīmas attiecības ir iespējamas. Komunikācija un uzticēšanās ir atveseļošanās procesa pamatā. Ir normāli, ja izmaiņas ķermenī šķiet mulsinošas. Dalieties savās pārdomās ar savu otro pusīti un neaizmirstiet atbildēt arī uz viņa/viņas uzdotajiem jautājumiem. Izstāstiet, ka seksuālas attiecības nevar traumēt stomu. Nedaudz laika, sapratnes un pozitīvas attieksmes un Jūs varēsiet baudīt apmierinošas intīmās attiecības.

Vai mani draugi tagad no manis novērsīsies?

Draudzība ir būtiska. Vienmēr ir drošāk, ja tuvumā ir cilvēki, kuri var sniegt Jums atbalstu. Daudziem stomas nēsātājiem uzreiz pēc operācijas šķiet mulsinoši par to stāstīt saviem draugiem, kolēģiem un pat ģimenes locekļiem. Protams, katra paša ziņā ir izvēlēties – kuram uzticēties un kuram nē. Ja Jūs to negribēsiet, tad apkārtējie par Jūsu stomu neuzzinās. Taču ņemiet vērā, ka savstarpēja uzticēšanās ir ļoti būtiska attiecību sastāvdaļa – tā ir vajadzīga ne tikai Jums, bet arī Jums mīļajiem līdzcilvēkiem.

Vai man vajadzīga jauna garderobe?

Stomas maisiņi tiek veidoti tā, lai piegulētu Jūsu ķermenim un nebūtu pamanāmi zem lielākās daļas no drēbēm, tāpēc jaunas garderobes izveide nav nepieciešama. Arīdzan speciāla apakšveļa nav nepieciešama – Jūs varat izmantot līdzšinējo, stomas maisiņu atstājot virs apakšveļas vai zem tās. Ja Jūsu stoma atrodas jostasvietas līmenī, izvairieties no ciešām biksēm ar augstu jostasvietu un jostām. Ja velkat zeķubikses, izvēlieties pēc iespējas mīkstākas un elastīgākas.