• Zarnu saturam un urīnam, kuram izdaloties no stomām piemīt ļoti kairinošas vielas, tādēļ ir jānovērš šo vielu saskare ar peristomālo ādu. Peristomālo ādu pasargā stomas maisiņi/pamatnes, tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērotus stomas maisiņus/pamatnes, kas der Jūsu stomas izmēram, kā arī regulāri tos iztukšot/mainīt.

  • Atcerieties, ka Jūsu stomas izmērs var mainīties – neilgi pēc operācijas tas var samazināties; stomas izmēru var ietekmēt Jūsu svara izmaiņas, grūtniecība, fiziskās aktivitātes. Vienmēr, pirms dodaties pie ģimenes ārsta, lai izrakstītu stomas aprūpes produktus, izmēriet savu stomu, lai pārliecinātos, vai Jums derēs līdzšinējie maisiņi/pamatnes.

  • Kad ņemat nost maisiņu/pamatni, nekad neplēsiet to, lai netraumētu ādu! Ņemiet nost pamatni/maisiņu, sākot no vienas malas, lēnām, maigi un pieturot apkārtējo ādu ar otru roku. Lai atvieglotu maisiņa/pamatnes noņemšanu, izmantojiet ConvaCare® plāksnītes adhezīva (līmvielas) noņemšanai.

  • Ja peristomālā āda ir bojāta vai iekaisusi, tad ir grūtāk pie tās piestiprināt pamatni/maisiņu. Ikreiz, mainot maisiņu/pamatni, pārbaudiet, vai peristomālā āda ir vesela – nav apsārtusi, ir sausa un gluda. Ja ievērojat kādas izmaiņas, konsultējieties ar ģimenes ārstu vai „Linus Medical” speciālistu pa bezmaksas tālruni 8000 5333.

    Mums pārdošanā ir hidrokoloīdie pārsēji Granuflex® un Granuflex® Extra Thin, kurus var izmantot arī peristomālās ādas dziedēšanai. Tie ir pašlīpoši un sastāv no Stomahesive vielas, kas veicina ātru ādas iekaisumu dzīšanu. Šos pārsējus arī ir paredzēts līmēt zem stomas pamatnes, pirms tam izgriežot stomai atbilstoša diametra atveri, tieši tāpat kā to dara ar stomas pamatnēm, kuras ir paredzētas griešanai.

    Pārsējus var iegādāties lielāko tīklu aptiekās Latvijā vai arī mūsu ineternetveikalā:

    http://www.glikometrs.lv/veikals/category/granuflex-parseji/ 

  • Stomā nav nervu galu, tāpēc stoma nevar radīt ne sāpes, ne citas sajūtas. Taču stomā ir daudz asinsvadu – ja to kairināsiet vai berzēsiet, varat izraisīt asiņošanu. Ja asiņošana turpinās ilgstoši vai ja izdalījumi no stomas ir ar asiņu piejaukumu, noteikti sazinieties ar ārstu!