Stoma ir mākslīgi izveidota atvere vēdera sienā zarnu satura vai urīna izvadīšanai (izvadstoma). Pastāv arī barošanas stomas (gastrostomas un enterostomas), taču stomas.lv atradīsiet informāciju tikai par izvadstomām: kolostomām, ileostomām un urostomām.
Vārds „stoma” ir cēlies no grieķu vārda „mute”. Stoma ir spīdīga, mitra un sarkanā krāsā – savā ziņā tā ir līdzīga mutes gļotādai. Stomas ir ļoti atšķirīgas – ar dažādu formu (gan apaļas, gan ovālas), lielumu, novietojumu un izskatu kopumā, tādēļ stomas nēsātājiem ir svarīgi izmantot savai stomai piemērotus stomas maisiņus/pamatnes.
Stomas izveide tiek veikta ar mērķi uzlabot topošā stomas nēsātāja veselības stāvokli. Stoma tiek uzlikta gadījumos, kad zarnas vai urīnpūslis nespēj normāli pildīt savu funkciju – stoma ir alternatīvs ceļš urīna un zarnu satura izvadīšanai no organisma. Stomu nevajadzētu uzskatīt par slimību, bet gan par neērtību.
Operācijas rezultātā ādas virspusē tiek izvadīta un piestiprināta zarna – turpmāk zarnu saturs vai urīns tiks izvadīts pa stomu, turklāt cilvēks pats vairs nevarēs kontrolēt šo procesu. Stomai nav nervu galu, tādēļ tā nerada ne sāpes, nedz arī citas sajūtas. Tomēr tajā ir ļoti daudz asinsvadu, un, kairinot vai berzējot, tā var sākt asiņot. Ja asiņošana turpinās ilgstoši vai arī no stomas izdalās asinis, noteikti jākonsultējas ar ārstu.
Āda ap stomu – peristomālā āda – ir jāaizsargā no tieša kontakta ar zarnu saturu/urīnu, jo tas kairina ādu. Šo uzdevumu paveic stomas maisiņi/pamatnes, kā arī speciāli līdzekļi peristomālās ādas kopšanai.
Stomas operācijai var būt vairāki iemesli, piemēram:
-
resnās zarnas, taisnās zarnas vai urīnpūšļa vēzis;
-
iekaisīgas zarnu slimības (Krona slimība un čūlainais kolīts);
-
iedzimtas saslimšanas (ģimenes adenomatoza polipoze);
-
iedzimtas anomālijas;
-
durtas un šautas brūces;
-
Spina bifida u.tml. stāvokļi;
-
urīnceļu obstrukcija u.c.
Atkarībā no operācijas iemesliem stoma var tikt izveidota līdz mūža galam vai arī uz laiku. ConvaTec 2004.gadā apkopotie dati liecina, ka pasaulē ir vismaz 1,3 miljoni cilvēku ar stomu, kuri dzīvo aktīvas un pilnvērtīgas dzīves.